Projekt „Tajemnice Babiej Góry”

 

 

Gmina Zawoja w porozumieniu ze słowacką gminą Oravska Polhora w związku z uzyskaniem dofinansowania ze środków Funduszu Mikroprojeku w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 rozpoczęła realizuje projektu pn: „Tajemnice Babiej Góry”, którego celem jest  ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu babiogórskiego.

Całkowita wartość projektu: 87 812,16 euro,

 

W tym dofinansowanie:

dla Gminy  Zawoja: 45 992,59 Euro

dla Gmina Oravska Polhora: 28 647,74 Euro

 

Wkład własny:

Gmina Zawoja: 5 410,90 Euro

Gmina Oravska Polhora: 1 685,17 Euro

 

Współfinansowanie z budżetu państwa:

Gmina Zawoja: 2 705,44 Euro

Gmina Oravska Polhora: 3 370,32 Euro

W ramach projektu planuje się wydać książkę zawierającą zbiór legend spod Babiej Góry, wzbogaconą licznymi zdjęciami, a także stworzenie aplikacji mobilnej, w której turyści będą mogli wcielić się w rolę pomocnika bacy lub zbójnika i, za pomocą urządzeń mobilnych wyposażonych w nawigację GPS, żyroskopy i inne nowinki techniczne, wykonywać zadania (np. zagadki, krzyżówki, wędrówki do miejsc oznaczonych na mapie), odkrywając urocze zakątki Zawoi i Oravskej Polhory, legendy babiogórskie oraz kulturę pasterską i zbójnicką Babiogórców. Za wykonywanie zadań uczestnicy otrzymują odznaki, dostęp do nowych zadań i ciekawostek regionalnych.

Ponadto planuje się również wystawienie spektaklu teatralnego opartego na babiogórskich legendach, stworzonego  na fundamencie techniki teatru brazylijskiego reżysera Augusto Boala, który postanowił  stworzyć teatr angażujący ludzi zawodowo nie związanych z teatrem w proces twórczy.

Zakończenia realizacji rzeczowej projektu planuje się na października 2018.

Opublikowano: 
czwartek, 9 Listopad, 2017 - 15:30